Unsure which bowls and dishes you need?
Start decision aid
This product is currently out of stock with us and with the brand manufacturer. Enter your e-mail address here to be notified when the item is back in stock.
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch Manufacture Rock |
General |
|
|---|---|
| Type | Bowl |
| Country of origin | Germany |
| 1 year | |
| EAN | 4003686395077 |
| SKU | 121033 |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | 1x Serving bowl 28 x 16.9 cm, 3x Dip Bowls 60 ml |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Weight | 0.83 kilos | 1.82 lb |
| Length | 28.0 cm | 11.02 inch |
| 8.0 cm | 3.15 inch | |
| Width | 16.9 cm | 6.65 inch |
| Contents | 0.06 liters | 0.01 gal |
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch Manufacture Rock |
General |
|
|---|---|
| Type | Bowl |
| Country of origin | Germany |
| 1 year | |
| EAN | 4003686395077 |
| SKU | 121033 |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | 1x Serving bowl 28 x 16.9 cm, 3x Dip Bowls 60 ml |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Weight | 0.83 kilos | 1.82 lb |
| Length | 28.0 cm | 11.02 inch |
| 8.0 cm | 3.15 inch | |
| Width | 16.9 cm | 6.65 inch |
| Contents | 0.06 liters | 0.01 gal |
Impressive slate look
High-quality porcelain for daily use
Dishwasher and microwave safe
Fill this set with the tastiest dips as a beautiful addition to the dinner table. The set is part of the Villeroy & Boch Manufacture Rock Tableware. This is a natural and original Tableware, available in black and white. The artisanal style in the mould of the matte-textured porcelain in slate look makes the collection very special.
This product is currently out of stock with us and with the brand manufacturer. Enter your e-mail address here to be notified when the item is back in stock.
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch Manufacture Rock |
General |
|
|---|---|
| Type | Bowl |
| Country of origin | Germany |
| 1 year | |
| EAN | 4003686395077 |
| SKU | 121033 |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | 1x Serving bowl 28 x 16.9 cm, 3x Dip Bowls 60 ml |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Weight | 0.83 kilos | 1.82 lb |
| Length | 28.0 cm | 11.02 inch |
| 8.0 cm | 3.15 inch | |
| Width | 16.9 cm | 6.65 inch |
| Contents | 0.06 liters | 0.01 gal |