Unsure which bowls and dishes you need?
Start decision aid
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Studio Tavola |
| Collection | Studio Tavola Mykonos |
General |
|
|---|---|
| Type | Bowl |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 8712442757733 |
| SKU | 156933 |
Material and design |
|
| Color | Various, Pink, Purple |
| Earthenware | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 Bowls ø 12 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 12.0 cm | 4.72 inch |
| Height | 6.0 cm | 2.36 inch |
| Brand | Studio Tavola |
| Collection | Studio Tavola Mykonos |
General |
|
|---|---|
| Type | Bowl |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 8712442757733 |
| SKU | 156933 |
Material and design |
|
| Color | Various, Pink, Purple |
| Earthenware | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 Bowls ø 12 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 12.0 cm | 4.72 inch |
| Height | 6.0 cm | 2.36 inch |
Durable earthenware that can take a knock
Inspired by the pink flowers on the Greek island of Mykonos
Oven-, microwave- and dishwasher-safe
Studio Tavola Mykonos Small Bowls – Ø 12 cm – Set of 6
Perfect for side dishes, dips, or desserts: these Studio Tavola Mykonos small bowls add a touch of summer and elegance to your table. The set of six comes in carefully selected pastel pink shades that together form a harmonious whole. Made from durable stoneware and heat-resistant up to 180 °C, suitable for everyday use.
Benefits
Note
Specifications
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Studio Tavola |
| Collection | Studio Tavola Mykonos |
General |
|
|---|---|
| Type | Bowl |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 8712442757733 |
| SKU | 156933 |
Material and design |
|
| Color | Various, Pink, Purple |
| Earthenware | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 Bowls ø 12 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 12.0 cm | 4.72 inch |
| Height | 6.0 cm | 2.36 inch |