Unsure which plates you need?
Start decision aid
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Cosy & Trendy |
| Collection | Cosy & Trendy Murano |
General |
|
|---|---|
| Type | Deep plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| SKU | 421502 |
Material and design |
|
| Color | White |
| Earthenware | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 Deep plates ø 18.5 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 18.5 cm | 7.28 inch |
| Weight | 2.82 kilos | 6.2 lb |
| Length | 18.3 cm | 7.2 inch |
| Width | 18.3 cm | 7.2 inch |
| Height | 5.5 cm | 2.17 inch |
| Brand | Cosy & Trendy |
| Collection | Cosy & Trendy Murano |
General |
|
|---|---|
| Type | Deep plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| SKU | 421502 |
Material and design |
|
| Color | White |
| Earthenware | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 Deep plates ø 18.5 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 18.5 cm | 7.28 inch |
| Weight | 2.82 kilos | 6.2 lb |
| Length | 18.3 cm | 7.2 inch |
| Width | 18.3 cm | 7.2 inch |
| Height | 5.5 cm | 2.17 inch |
Soft beige color and subtle relief for a warmrustic appearance.
Cosy & Trendy Deep Plates Murano Beige Ø 18.5 cm
These deep plates from the Murano Beige collection instantly bring a warm, rustic atmosphere to your dining table. They are made of sturdy stoneware and finished with a soft beige hue and subtle relief, creating a charming vintage look. Thanks to their deep shape, they are ideal for soup, pasta, or saucy dishes. The elegant style fits effortlessly with both modern and classic tableware collections.
Benefits
Specifications
What’s in the package?
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Cosy & Trendy |
| Collection | Cosy & Trendy Murano |
General |
|
|---|---|
| Type | Deep plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| SKU | 421502 |
Material and design |
|
| Color | White |
| Earthenware | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 Deep plates ø 18.5 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 18.5 cm | 7.28 inch |
| Weight | 2.82 kilos | 6.2 lb |
| Length | 18.3 cm | 7.2 inch |
| Width | 18.3 cm | 7.2 inch |
| Height | 5.5 cm | 2.17 inch |