Unsure which plates you need?
Start decision aid
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Cosy & Trendy |
| Collection | Cosy & Trendy Quintana |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner plate |
| 2 years | |
| SKU | 415678 |
Material and design |
|
| Color | Brown |
| Amber | |
| Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 4 |
| Contents box | 4 dinner plates ø 28 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 28.0 cm | 11.02 inch |
| Weight | 0.75 kilos | 1.66 lb |
| Height | 1.5 cm | 0.59 inch |
| Brand | Cosy & Trendy |
| Collection | Cosy & Trendy Quintana |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner plate |
| 2 years | |
| SKU | 415678 |
Material and design |
|
| Color | Brown |
| Amber | |
| Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 4 |
| Contents box | 4 dinner plates ø 28 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 28.0 cm | 11.02 inch |
| Weight | 0.75 kilos | 1.66 lb |
| Height | 1.5 cm | 0.59 inch |
Mix & Match with the other colors of Quintana!
Made from porcelain, extra sturdy
Dishwasher safe
The Cosy & Trendy Quintana dinner plates with a diameter of 28 cm have a beautiful amber color that is combined with a gradient of blue shades. The plate is made of porcelain, which makes it extra sturdy. Due to the durable material, it is also suitable for the microwave and the oven. After use, the entire collection of Cosy & Trendy Quintana can be placed in the dishwasher.
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Cosy & Trendy |
| Collection | Cosy & Trendy Quintana |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner plate |
| 2 years | |
| SKU | 415678 |
Material and design |
|
| Color | Brown |
| Amber | |
| Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 4 |
| Contents box | 4 dinner plates ø 28 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 28.0 cm | 11.02 inch |
| Weight | 0.75 kilos | 1.66 lb |
| Height | 1.5 cm | 0.59 inch |