Unsure which bowls and dishes you need?
Start decision aid
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Alva |
| Collection | Alva Nori |
General |
|
|---|---|
| Type | Roasting pan |
| PFAS free | |
| Country of origin | China |
| 25 Years | |
| SKU | 421482 |
Material and design |
|
| Color | Black |
| Gietijzer | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 2 |
| Contents box | Roasting pan 30 x 20 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 250 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Weight | 3.71 kilos | 8.15 lb |
| Length | 30.0 cm | 11.81 inch |
| Width | 21.3 cm | 8.39 inch |
| Height | 8.2 cm | 3.23 inch |
| Brand | Alva |
| Collection | Alva Nori |
General |
|
|---|---|
| Type | Roasting pan |
| PFAS free | |
| Country of origin | China |
| 25 Years | |
| SKU | 421482 |
Material and design |
|
| Color | Black |
| Gietijzer | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 2 |
| Contents box | Roasting pan 30 x 20 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 250 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Weight | 3.71 kilos | 8.15 lb |
| Length | 30.0 cm | 11.81 inch |
| Width | 21.3 cm | 8.39 inch |
| Height | 8.2 cm | 3.23 inch |
100% PFAS-free
Timeless design fully enameled
Alva Roasting Pan/Oven Dish - Nori – Enameled Steel / Plate + Free Leather Handles
Discover the versatility of the Alva Nori roasting pan, perfect for baking, roasting, and casseroles. Made from enameled steel that distributes heat evenly and is easy to clean. Thanks to its compact shape, it fits well in any oven and remains beautiful in use, even under intensive conditions.
Benefits
Specifications
What’s in the package?
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Alva |
| Collection | Alva Nori |
General |
|
|---|---|
| Type | Roasting pan |
| PFAS free | |
| Country of origin | China |
| 25 Years | |
| SKU | 421482 |
Material and design |
|
| Color | Black |
| Gietijzer | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 2 |
| Contents box | Roasting pan 30 x 20 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 250 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Weight | 3.71 kilos | 8.15 lb |
| Length | 30.0 cm | 11.81 inch |
| Width | 21.3 cm | 8.39 inch |
| Height | 8.2 cm | 3.23 inch |