Unsure which bowls and dishes you need?
Start decision aid
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch NewMoon |
General |
|
|---|---|
| Type | Salad bowl |
| Country of origin | Germany |
| 1 year | |
| EAN | 4003686386600 |
| SKU | 101737 |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Salad Bowl ø 28.5 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 28.5 cm | 11.22 inch |
| Weight | 1.57 kilos | 3.46 lb |
| Height | 10.5 cm | 4.13 inch |
| Contents | 2.5 liters | 0.55 gal |
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch NewMoon |
General |
|
|---|---|
| Type | Salad bowl |
| Country of origin | Germany |
| 1 year | |
| EAN | 4003686386600 |
| SKU | 101737 |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Salad Bowl ø 28.5 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 28.5 cm | 11.22 inch |
| Weight | 1.57 kilos | 3.46 lb |
| Height | 10.5 cm | 4.13 inch |
| Contents | 2.5 liters | 0.55 gal |
Unique crescent-shaped rim
High-quality porcelain for daily use
Dishwasher and microwave safe
Bring a unique and simplistic design into your home with the Villeroy & Boch Salad Bowl NewMoon! The NewMoon collection is inspired by the mould of a half narrow moon. This is reflected in the bowl in the striking rim that has a slightly asymmetrical round mould has. The NewMoon Tableware is made of premium porcelain, making it microwave and dishwasher safe. With a diameter of 28.5 cm and a capacity of 4 liters, the bowl ideal for serving salads, sides or desserts. With this salad bowl you add something functional and expressive to your Tableware!
Subscribe to our YouTube channel and get inspiration.
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch NewMoon |
General |
|
|---|---|
| Type | Salad bowl |
| Country of origin | Germany |
| 1 year | |
| EAN | 4003686386600 |
| SKU | 101737 |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Salad Bowl ø 28.5 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 28.5 cm | 11.22 inch |
| Weight | 1.57 kilos | 3.46 lb |
| Height | 10.5 cm | 4.13 inch |
| Contents | 2.5 liters | 0.55 gal |