Unsure which plates you need?
Start decision aid
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch NewMoon |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner plate |
| Country of origin | Germany |
| 1 year | |
| EAN | 4003686386518 |
| SKU | 100246 |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Dinner Plate Ø 27 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 27.0 cm | 10.63 inch |
| Weight | 0.67 kilos | 1.48 lb |
| Height | 2.5 cm | 0.98 inch |
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch NewMoon |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner plate |
| Country of origin | Germany |
| 1 year | |
| EAN | 4003686386518 |
| SKU | 100246 |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Dinner Plate Ø 27 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 27.0 cm | 10.63 inch |
| Weight | 0.67 kilos | 1.48 lb |
| Height | 2.5 cm | 0.98 inch |
Unique rim is in the shape of a crescent moon
High-quality porcelain for daily use
Dishwasher and microwave safe
Bring a unique and simplistic design into your home with this Villeroy & Boch dinner plate NewMoon! The NewMoon collection is inspired by the mould Of a half narrow moon. This comes with the dinner plate reflected in the distinctive border that has a slightly asymmetrical circular mould has. The NewMoon Tableware is made of premium porcelain, making it microwave and dishwasher safe. With a diameter of 27 cm, it is dinner plate ideal for serving your dinner. With this dinner plate you will add something functional and expressive to your table. Tableware!
Subscribe to our YouTube channel and get inspiration.
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch NewMoon |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner plate |
| Country of origin | Germany |
| 1 year | |
| EAN | 4003686386518 |
| SKU | 100246 |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Dinner Plate Ø 27 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 27.0 cm | 10.63 inch |
| Weight | 0.67 kilos | 1.48 lb |
| Height | 2.5 cm | 0.98 inch |