Unsure which bowls and dishes you need?
Start decision aid
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Salt & Pepper |
| Collection | Salt & Pepper Artisan |
General |
|
|---|---|
| Type | Bowl |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| SKU | 416092 |
Material and design |
|
| Color | Green |
| Earthenware | |
| Finish | Reactive glaze |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 4 |
| Contents box | 4 small bowls 14 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 14.0 cm | 5.51 inch |
| Weight | 1.22 kilos | 2.68 lb |
| Height | 4.5 cm | 1.77 inch |
| Brand | Salt & Pepper |
| Collection | Salt & Pepper Artisan |
General |
|
|---|---|
| Type | Bowl |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| SKU | 416092 |
Material and design |
|
| Color | Green |
| Earthenware | |
| Finish | Reactive glaze |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 4 |
| Contents box | 4 small bowls 14 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 14.0 cm | 5.51 inch |
| Weight | 1.22 kilos | 2.68 lb |
| Height | 4.5 cm | 1.77 inch |
Dishwasher safe
Made from reactive glazed earthenware
Inspired by artisan craftsmanship
Salt & Pepper Soup Bowls Artisan Green ø 14 cm – 4 pieces
This set of four soup bowls from the Artisan series by Salt & Pepper is ideal for soups, cereals, or desserts. The soft green color and reactive glaze give each bowl a unique, artisanal appearance. Made from sturdy stoneware, suitable for everyday use and special occasions. A stylish and practical addition to your tableware.
Benefits of Salt & Pepper Soup Bowls Artisan Green
Note
Handwashing extends the life of the glaze. Avoid sudden temperature changes and do not place the bowls in the oven above 180 °C.
Specifications
What’s in the package?
Usage and maintenance tips
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Salt & Pepper |
| Collection | Salt & Pepper Artisan |
General |
|
|---|---|
| Type | Bowl |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| SKU | 416092 |
Material and design |
|
| Color | Green |
| Earthenware | |
| Finish | Reactive glaze |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 4 |
| Contents box | 4 small bowls 14 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 14.0 cm | 5.51 inch |
| Weight | 1.22 kilos | 2.68 lb |
| Height | 4.5 cm | 1.77 inch |