Unsure which tableware set you need?
Start selection guide
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Cookinglife |
| Collection | Cookinglife Sabi |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner set 6 people |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| SKU | 419681 |
| Number of persons | 6 |
Material and design |
|
| Color | Green |
| Pottery | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 18 |
| Contents box | 6 dinner plates ø 26 cm, 6 side plates ø 21 cm, 6 bowls ø 15 cm |
| Number of persons | 6 |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
| Brand | Cookinglife |
| Collection | Cookinglife Sabi |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner set 6 people |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| SKU | 419681 |
| Number of persons | 6 |
Material and design |
|
| Color | Green |
| Pottery | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 18 |
| Contents box | 6 dinner plates ø 26 cm, 6 side plates ø 21 cm, 6 bowls ø 15 cm |
| Number of persons | 6 |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Natural vegetable tint that creates a sereneorganic atmosphere
Dishwasher and microwave safe
Authentichandmade appearance
Cookinglife Dinnerware Set Sabi – Green – 18-piece (6 people)
Add warm, natural calm to your dining table with this 18-piece tableware set in moss green from the authentic Sabi collection by Cookinglife. The stoneware materials in organic shapes, combined with rustic textures and a matte finish, create a handcrafted look. Complete with dinner plates, side plates, and bowls – perfect for both everyday meals and cozy dinners.
Benefits
Specifications
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Cookinglife |
| Collection | Cookinglife Sabi |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner set 6 people |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| SKU | 419681 |
| Number of persons | 6 |
Material and design |
|
| Color | Green |
| Pottery | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 18 |
| Contents box | 6 dinner plates ø 26 cm, 6 side plates ø 21 cm, 6 bowls ø 15 cm |
| Number of persons | 6 |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |