Unsure which plates you need?
Start decision aid
This product is currently out of stock with us and with the brand manufacturer. Enter your e-mail address here to be notified when the item is back in stock.
| Brand | Cookinglife |
| Collection | Cookinglife Sabi |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| SKU | 419602 |
| Number of persons | 6 |
Material and design |
|
| Color | Beige |
| Earthenware | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 Dinner plates ø 26 cm |
| Number of persons | 6 |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 26.0 cm | 10.24 inch |
| Height | 3.0 cm | 1.18 inch |
| Brand | Cookinglife |
| Collection | Cookinglife Sabi |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| SKU | 419602 |
| Number of persons | 6 |
Material and design |
|
| Color | Beige |
| Earthenware | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 Dinner plates ø 26 cm |
| Number of persons | 6 |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 26.0 cm | 10.24 inch |
| Height | 3.0 cm | 1.18 inch |
Neutral beige tint that adds calm and elegance to every table setting
Dishwasher and microwave safe
Authentic, handcrafted appearance
Cookinglife Dinner Plates Sabi – Beige – Ø 26 cm (set of 6)
Add a calming, natural elegance to your dining table with this set of 6 Sabi dinner plates in a warm beige tone from Cookinglife. Made of solid stoneware with a serene appearance, they combine sleek design with practical durability. Perfect for everyday use and stylish dinners, and thanks to their easy-care properties, you can effortlessly enjoy every meal.
Benefits
Specifications
This product is currently out of stock with us and with the brand manufacturer. Enter your e-mail address here to be notified when the item is back in stock.
| Brand | Cookinglife |
| Collection | Cookinglife Sabi |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| SKU | 419602 |
| Number of persons | 6 |
Material and design |
|
| Color | Beige |
| Earthenware | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 Dinner plates ø 26 cm |
| Number of persons | 6 |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 26.0 cm | 10.24 inch |
| Height | 3.0 cm | 1.18 inch |