Unsure which plates you need?
Start decision aid
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | bonbistro |
| Collection | BonBistro |
General |
|
|---|---|
| Type | Petit four plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 8720955227445 |
| SKU | 407561 |
| Shape | Square |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| New Bone Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 petit fours plates 10 x 10 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Size | 10 x 10 cm |
| Weight | 0.1 kilos | 0.22 lb |
| Length | 10.0 cm | 3.94 inch |
| Width | 10.0 cm | 3.94 inch |
| Height | 1.5 cm | 0.59 inch |
| Brand | bonbistro |
| Collection | BonBistro |
General |
|
|---|---|
| Type | Petit four plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 8720955227445 |
| SKU | 407561 |
| Shape | Square |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| New Bone Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 petit fours plates 10 x 10 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Size | 10 x 10 cm |
| Weight | 0.1 kilos | 0.22 lb |
| Length | 10.0 cm | 3.94 inch |
| Width | 10.0 cm | 3.94 inch |
| Height | 1.5 cm | 0.59 inch |
Elegant appearance
Sleek white tableware
Made from porcelain
The Yong Squito series is made of high-quality New Bone China porcelain and is a true classic! Yong Squito is characterized by a wide range of different sizes and clean geometric shapes.
What makes the Yong Squito series so special?
The use of New Bone China ensures high-quality porcelain that offers long-lasting durability. In addition, the Yong Squito series is microwave-safe, allowing for reheating of dishes. This beautiful collection can also be placed in the dishwasher without any problems. With the purchase of the Yong Squito series you will bring elegant and timeless tableware into your home.
This set includes:
6 x BonBistro Petitfourt Plate Yong Squito 10 x 10 cm
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | bonbistro |
| Collection | BonBistro |
General |
|
|---|---|
| Type | Petit four plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 8720955227445 |
| SKU | 407561 |
| Shape | Square |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| New Bone Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 petit fours plates 10 x 10 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Size | 10 x 10 cm |
| Weight | 0.1 kilos | 0.22 lb |
| Length | 10.0 cm | 3.94 inch |
| Width | 10.0 cm | 3.94 inch |
| Height | 1.5 cm | 0.59 inch |