Unsure which bowls and dishes you need?
Start decision aid
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch Manufacture Rock |
General |
|
|---|---|
| Type | Serving bowl |
| Country of origin | Germany |
| 1 year | |
| EAN | 4003686365537 |
| SKU | 50396 |
| Shape | Round |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Serving platter ø 23.5 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 23.5 cm | 9.25 inch |
| Weight | 0.62 kilos | 1.36 lb |
| Height | 5.0 cm | 1.97 inch |
| Contents | 0.43 liters | 0.09 gal |
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch Manufacture Rock |
General |
|
|---|---|
| Type | Serving bowl |
| Country of origin | Germany |
| 1 year | |
| EAN | 4003686365537 |
| SKU | 50396 |
| Shape | Round |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Serving platter ø 23.5 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 23.5 cm | 9.25 inch |
| Weight | 0.62 kilos | 1.36 lb |
| Height | 5.0 cm | 1.97 inch |
| Contents | 0.43 liters | 0.09 gal |
Impressive slate look
High-quality porcelain for daily use
Dishwasher and microwave safe
Easily serve a variety of salads during dinner with the Villeroy & Boch salad bowl Manufacture Rock. This bowl is white in color and has a diameter of 24 centimeters. In addition, the salad bowl is perfect to use for both a formal or informal dinner. The Villeroy & Boch Manufacture Rock Tableware is a natural and original Tableware, available in black and white. The artisanal style in the mould of the matte-textured porcelain in slate look makes the collection very special. Enjoy your favorite salad today with the Villeroy & Boch salad bowl Manufacture Rock white.
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch Manufacture Rock |
General |
|
|---|---|
| Type | Serving bowl |
| Country of origin | Germany |
| 1 year | |
| EAN | 4003686365537 |
| SKU | 50396 |
| Shape | Round |
Material and design |
|
| Color | White |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Serving platter ø 23.5 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 23.5 cm | 9.25 inch |
| Weight | 0.62 kilos | 1.36 lb |
| Height | 5.0 cm | 1.97 inch |
| Contents | 0.43 liters | 0.09 gal |