Unsure which plates you need?
Start decision aid
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch Manufacture Rock |
General |
|
|---|---|
| Type | Cake plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 4003686346598 |
| SKU | 37711 |
Material and design |
|
| Color | Black |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Cake plate ø 15.5 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 15.5 cm | 6.1 inch |
| Weight | 0.19 kilos | 0.41 lb |
| Height | 2.0 cm | 0.79 inch |
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch Manufacture Rock |
General |
|
|---|---|
| Type | Cake plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 4003686346598 |
| SKU | 37711 |
Material and design |
|
| Color | Black |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Cake plate ø 15.5 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 15.5 cm | 6.1 inch |
| Weight | 0.19 kilos | 0.41 lb |
| Height | 2.0 cm | 0.79 inch |
Impressive slate look
High-quality porcelain for daily use
Dishwasher and microwave safe
The Villeroy & Boch plate Manufacture Rock is black in color and has a diameter of 16 cm. On this plate you can perfectly present your breakfast or a pastry. The Villeroy & Boch Manufacture Rock Tableware is a natural and original Tableware, available in black and white. The artisanal style in the mould of the matte-textured porcelain in slate look makes the collection very special.
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch Manufacture Rock |
General |
|
|---|---|
| Type | Cake plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 4003686346598 |
| SKU | 37711 |
Material and design |
|
| Color | Black |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Cake plate ø 15.5 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 15.5 cm | 6.1 inch |
| Weight | 0.19 kilos | 0.41 lb |
| Height | 2.0 cm | 0.79 inch |