Unsure which plates you need?
Start decision aid
This product is currently out of stock with us and with the brand manufacturer. Enter your e-mail address here to be notified when the item is back in stock.
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch Mariefleur Basic |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 4003686179882 |
| SKU | 17006 |
Material and design |
|
| Color | Cream |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Dinerbord ø 27 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 27.0 cm | 10.63 inch |
| Weight | 0.55 kilos | 1.21 lb |
| Height | 2.3 cm | 0.91 inch |
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch Mariefleur Basic |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 4003686179882 |
| SKU | 17006 |
Material and design |
|
| Color | Cream |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Dinerbord ø 27 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 27.0 cm | 10.63 inch |
| Weight | 0.55 kilos | 1.21 lb |
| Height | 2.3 cm | 0.91 inch |
Classic design
High-quality porcelain for daily use
Can be cleaned in the dishwasher
Set your table in style with this elegant dinner plate from the Mariefleur Basic collection. The dinner plate has beautiful floral decorations and is made of premium porcelain. The plate has a diameter of 27 cm and can be cleaned in the dishwasher after use.
This product is currently out of stock with us and with the brand manufacturer. Enter your e-mail address here to be notified when the item is back in stock.
| Brand | Villeroy & Boch |
| Collection | Villeroy & Boch Mariefleur Basic |
General |
|
|---|---|
| Type | Dinner plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 4003686179882 |
| SKU | 17006 |
Material and design |
|
| Color | Cream |
| Porcelain | |
| Premium Porcelain | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | Dinerbord ø 27 cm |
Specifications |
|
| Heat resistant up to | 180 |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 27.0 cm | 10.63 inch |
| Weight | 0.55 kilos | 1.21 lb |
| Height | 2.3 cm | 0.91 inch |