Unsure which wine glasses you need?
Start choosing!
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Riedel |
| Collection | Riedel superleggero |
General |
|
|---|---|
| Type | Champagne glass |
| Country of origin | Austria |
| 1 year | |
| EAN | 9006206326068 |
| SKU | 206945 |
Material and design |
|
| Color | Transparent |
| Crystal glass | |
| Lead-free crystal glass | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | 1 champagneglas 464 ml |
Specifications |
|
| Suitable for | Champagne |
| Machine-made glass | |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 9.2 cm | 3.62 inch |
| Height | 26.0 cm | 10.24 inch |
| Contents | 0.46 liters | 0.1 gal |
| Brand | Riedel |
| Collection | Riedel superleggero |
General |
|
|---|---|
| Type | Champagne glass |
| Country of origin | Austria |
| 1 year | |
| EAN | 9006206326068 |
| SKU | 206945 |
Material and design |
|
| Color | Transparent |
| Crystal glass | |
| Lead-free crystal glass | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | 1 champagneglas 464 ml |
Specifications |
|
| Suitable for | Champagne |
| Machine-made glass | |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 9.2 cm | 3.62 inch |
| Height | 26.0 cm | 10.24 inch |
| Contents | 0.46 liters | 0.1 gal |
The thinnest machine-made glass from Riedel
Grape variety specific wine glass
Scratch and break resistant
Lasting clarity
The classic Champagne bottle is perfect for light, crisp, dry champagnes, proseccos and sparkling wines. Its slim mould is ideal for stimulating the bead in champagne and sparkling wine, making it the choice for connoisseurs looking for a thin and elegant flute.
The glass is perfect for the following wines:
Subscribe to our YouTube channel and get inspiration.
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Riedel |
| Collection | Riedel superleggero |
General |
|
|---|---|
| Type | Champagne glass |
| Country of origin | Austria |
| 1 year | |
| EAN | 9006206326068 |
| SKU | 206945 |
Material and design |
|
| Color | Transparent |
| Crystal glass | |
| Lead-free crystal glass | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 1 |
| Contents box | 1 champagneglas 464 ml |
Specifications |
|
| Suitable for | Champagne |
| Machine-made glass | |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 9.2 cm | 3.62 inch |
| Height | 26.0 cm | 10.24 inch |
| Contents | 0.46 liters | 0.1 gal |