Unsure which plates you need?
Start decision aid
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Cookinglife |
| Collection | Cookinglife Delice |
General |
|
|---|---|
| Type | Deep plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 8712442740087 |
| SKU | 132289 |
Material and design |
|
| Color | Blue |
| Delice Blue | |
| Earthenware | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 pasta bowls ø 23 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 23.0 cm | 9.06 inch |
| Height | 6.0 cm | 2.36 inch |
| Brand | Cookinglife |
| Collection | Cookinglife Delice |
General |
|
|---|---|
| Type | Deep plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 8712442740087 |
| SKU | 132289 |
Material and design |
|
| Color | Blue |
| Delice Blue | |
| Earthenware | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 pasta bowls ø 23 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 23.0 cm | 9.06 inch |
| Height | 6.0 cm | 2.36 inch |
Inspired by the beautiful shades of the sea
Microwave, oven and dishwasher safe
Versatile collection that can be expanded
These beautiful blue pasta plates from Cookinglife pop off your table! The different shades of blue bring a cozy, playful atmosphere to the table. Since the blue tones are well coordinated, it remains a beautiful whole and fits perfectly together. Please note: these pasta plates are delivered mixed, so no color can be chosen.
In short: a perfect choice for a playful yet harmonious table setting!
Note: when taking out of the dishwasher, the bottom ring may sometimes still be a bit damp, which can cause rings. This applies to practically every stoneware tableware. This is not the case with porcelain.
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Cookinglife |
| Collection | Cookinglife Delice |
General |
|
|---|---|
| Type | Deep plate |
| Country of origin | China |
| 1 year | |
| EAN | 8712442740087 |
| SKU | 132289 |
Material and design |
|
| Color | Blue |
| Delice Blue | |
| Earthenware | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 pasta bowls ø 23 cm |
Specifications |
|
| Stackable | |
| Heat resistant up to | 180 |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 23.0 cm | 9.06 inch |
| Height | 6.0 cm | 2.36 inch |