Unsure which wine glasses you need?
Start choosing!
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Chef & Sommelier |
| Collection | Chef & Sommelier Open Up |
General |
|
|---|---|
| Type | Red wine glass |
| Country of origin | France |
| 1 year | |
| EAN | 0026102878552 |
| SKU | 9851 |
Material and design |
|
| Color | Transparent |
| Glass | |
| Kwarx glass | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 red wine glasses 470 ml |
Specifications |
|
| Machine-made glass | |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 10.3 cm | 4.06 inch |
| Weight | 0.21 kilos | 0.46 lb |
| Height | 22.6 cm | 8.9 inch |
| Brand | Chef & Sommelier |
| Collection | Chef & Sommelier Open Up |
General |
|
|---|---|
| Type | Red wine glass |
| Country of origin | France |
| 1 year | |
| EAN | 0026102878552 |
| SKU | 9851 |
Material and design |
|
| Color | Transparent |
| Glass | |
| Kwarx glass | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 red wine glasses 470 ml |
Specifications |
|
| Machine-made glass | |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 10.3 cm | 4.06 inch |
| Weight | 0.21 kilos | 0.46 lb |
| Height | 22.6 cm | 8.9 inch |
Made from Krysta: extra strong crystal glass
Complete your set dinner table with the Chef & Sommelier Wine Glass Open Up 470 ml! This glass combines the innovative Krysta and Sheer Rim technology. This gives the glass a particularly strong, clear and radiant character. After using the Chef & Sommelier Wine Glass Open Up 470 ml, it can be easily cleaned in the dishwasher.
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Chef & Sommelier |
| Collection | Chef & Sommelier Open Up |
General |
|
|---|---|
| Type | Red wine glass |
| Country of origin | France |
| 1 year | |
| EAN | 0026102878552 |
| SKU | 9851 |
Material and design |
|
| Color | Transparent |
| Glass | |
| Kwarx glass | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 red wine glasses 470 ml |
Specifications |
|
| Machine-made glass | |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 10.3 cm | 4.06 inch |
| Weight | 0.21 kilos | 0.46 lb |
| Height | 22.6 cm | 8.9 inch |