Unsure which wine glasses you need?
Start choosing!
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Bormioli Rocco |
| Collection | Bormioli Rocco Premium |
General |
|
|---|---|
| Type | Red wine glass |
| Country of origin | Italy |
| 2 years | |
| EAN | 8004360032413 |
| SKU | 11320 |
Material and design |
|
| Color | Transparent |
| Glass | |
| Star Glass | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 Wine glasses 600 ml |
Specifications |
|
| Machine-made glass | |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 9.5 cm | 3.74 inch |
| Height | 23.8 cm | 9.37 inch |
| Contents | 0.6 liters | 0.13 gal |
| Brand | Bormioli Rocco |
| Collection | Bormioli Rocco Premium |
General |
|
|---|---|
| Type | Red wine glass |
| Country of origin | Italy |
| 2 years | |
| EAN | 8004360032413 |
| SKU | 11320 |
Material and design |
|
| Color | Transparent |
| Glass | |
| Star Glass | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 Wine glasses 600 ml |
Specifications |
|
| Machine-made glass | |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 9.5 cm | 3.74 inch |
| Height | 23.8 cm | 9.37 inch |
| Contents | 0.6 liters | 0.13 gal |
Star Glass
Extra thin rims
Dishwasher safe
Special moments call for special glasses. These wine glasses from Bormioli's Premium collection are those glasses. The beautiful design and crystal glass makes the special moment even more special than it actually is. Are you having a special moment soon? Order these wine glasses quickly at Cookinglife!
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Bormioli Rocco |
| Collection | Bormioli Rocco Premium |
General |
|
|---|---|
| Type | Red wine glass |
| Country of origin | Italy |
| 2 years | |
| EAN | 8004360032413 |
| SKU | 11320 |
Material and design |
|
| Color | Transparent |
| Glass | |
| Star Glass | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 Wine glasses 600 ml |
Specifications |
|
| Machine-made glass | |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 9.5 cm | 3.74 inch |
| Height | 23.8 cm | 9.37 inch |
| Contents | 0.6 liters | 0.13 gal |