Unsure which wine glasses you need?
Start choosing!
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Bormioli Rocco |
| Collection | Bormioli Rocco Nexo |
General |
|
|---|---|
| Type | White wine glass |
| Country of origin | Italy |
| 2 years | |
| EAN | 8004360088601 |
| SKU | 119314 |
Material and design |
|
| Color | Transparent |
| Glass | |
| Star Glass | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 White Wine Glasses 380 ml |
Specifications |
|
| Machine-made glass | |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 8.1 cm | 3.19 inch |
| Height | 20.0 cm | 7.87 inch |
| Contents | 0.38 liters | 0.08 gal |
| Brand | Bormioli Rocco |
| Collection | Bormioli Rocco Nexo |
General |
|
|---|---|
| Type | White wine glass |
| Country of origin | Italy |
| 2 years | |
| EAN | 8004360088601 |
| SKU | 119314 |
Material and design |
|
| Color | Transparent |
| Glass | |
| Star Glass | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 White Wine Glasses 380 ml |
Specifications |
|
| Machine-made glass | |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 8.1 cm | 3.19 inch |
| Height | 20.0 cm | 7.87 inch |
| Contents | 0.38 liters | 0.08 gal |
Made of high quality crystal glass
Elegant shape
Dishwasher safe
Drink your favorite wine from now on with these Bormioli White Wine Glasses Nexo. These wine glasses you will receive in a set of 6 and are perfect for white wine. These wine glasses have an elegant appearance and an angular mould. This mould enhances the aroma,- color and taste experience of your wine. The wine glasses are made of high-quality crystal glass with an XLT treatment and therefore have a long lifespan. The wine glasses can be cleaned in the dishwasher after use.
Pay quickly & securely with Apple Pay
| Brand | Bormioli Rocco |
| Collection | Bormioli Rocco Nexo |
General |
|
|---|---|
| Type | White wine glass |
| Country of origin | Italy |
| 2 years | |
| EAN | 8004360088601 |
| SKU | 119314 |
Material and design |
|
| Color | Transparent |
| Glass | |
| Star Glass | |
Scope of delivery |
|
| Pieces | 6 |
| Contents box | 6 White Wine Glasses 380 ml |
Specifications |
|
| Machine-made glass | |
| GPSR Manual | Download PDF |
Weight and dimensions |
|
| Diameter | 8.1 cm | 3.19 inch |
| Height | 20.0 cm | 7.87 inch |
| Contents | 0.38 liters | 0.08 gal |